Odpisy umorzeniowe mogą być niższe
Przedsiębiorca, który przewiduje, że w przyszłym roku poniesie stratę, powinien rozważyć, czy nie opłaca się obniżyć stawek amortyzacyjnych. Niestety, nie zawsze takie rozwiązanie wchodzi w grę
Ustawy o podatkach dochodowych pozwalają dowolnie zmniejszyć stawkę amortyzacyjną. Możliwość taka wynika z art. 16i ust. 5 ustawy o CIT i art. 22i ust. 5 ustawy o PIT.
Przepisy te mówią, że podatnicy mogą obniżać podane w wykazie stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się od:
- miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, albo
- od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.
Kiedy nie można zmienić decyzji
Możliwość obniżania stawek nie jest uwarunkowana wystąpieniem jakichkolwiek okoliczności. Taką decyzję podejmuje podatnik i nie musi jej uzasadniać.
Trzeba jednak pamiętać, że umiejscowienie tych przepisów nie jest bez znaczenia. Zarówno art. 16i ustawy o CIT, jak i 22i ustawy o PIT regulują zasady amortyzacji liniowej przy zastosowaniu stawek wynikających z załączników do ustawy. Tylko w takim wypadku możliwe jest więc obniżenie stawek.
Przykład
W 2008 r. spółka z o.o. kupiła działkę z magazynem. Był to budynek oddany do eksplo-atacji w 1979 r., ale po generalnym remoncie. Jego wartość początkowa była więc wysoka i wynosiła milion złotych. Spółka liczyła na wysokie zyski. Przyjęła więc najwyższą możliwą stawkę amortyzacji,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta