Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprawdzanie rzetelności kontrahentów uzdrawia gospodarkę

06 grudnia 2013 | Dług i dłużnik

Zwykle jest tak: gmina ogłasza przetarg, wygrywa duża firma, która zleca roboty podwykonawcy, a ten zleca część prac kolejnym przedsiębiorcom. Inwestycja rusza, przedsiębiorcy rzetelnie pracują, tylko pieniądze nagle przestają płynąć.

Czasem mała rodzinna firma zdobywa intratne zlecenie. Umawia się na zapłatę po skończeniu prac, ale kiedy zbliża się termin zapłaty, zleceniodawca ogłasza upadłość.

– Przykłady można mnożyć – mówi Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. – O niektórych głośno jest w mediach, jak choćby o budowie kanalizacji w Szymiszowie, podczas której najbardziej poszkodowani zostali lokalni przedsiębiorcy. Inni, zwłaszcza małe firmy, cierpią po cichu. Dla nich jedna niezapłacona faktura może oznaczać bankructwo.

Większość przedsiębiorców przyzna, że ryzyko biznesowe jest wpisane w działalność każdej firmy. Jednak zdaniem Adama Łąckiego wielu takim sytuacjom można zapobiec, nie ponosząc żadnego ryzyka.

– Wystarczy przed podpisaniem umowy sprawdzić dokładnie kontrahenta, a jeśli łańcuch zależności jest dłuższy, sprawdźmy wszystkich zleceniodawców i pośredników zaangażowanych w dany kontrakt – radzi Adam Łącki. – Dziś przedsiębiorcy z Szymiszowa wiedzą już, że ich zleceniodawca miał półmilionowy dług wobec kilkunastu kontrahentów. Informacja o tym długu widniała w Krajowym Rejestrze Długów. Czy mając taką wiedzę przed podpisaniem umowy, podjęliby współpracę z dłużnikiem recydywistą? Jest niemal pewne, że jeśli taki zleceniodawca nie płacił wykonawcom w przeszłości, to nie zapłaci...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9708

Wydanie: 9708

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament