Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie należy zwlekać z windykacją

06 grudnia 2013 | Dług i dłużnik
źródło: materiały prasowe

Rozmowa | Kinga Rogowska, członek zarządu platformy obrotu wierzytelnościami Forum Debitum.

Koniec roku kalendarzowego to czas, kiedy przedsiębiorstwa starają się odzyskać należności od niesolidnych kontrahentów. Czy warto zwlekać i dopiero podczas zamykania roku obrotowego starać się o odzyskanie należności, czy też robić to na bieżąco i systematycznie?

Kinga Rogowska: Zachowanie płynności finansowej jest bardzo istotne dla każdej firmy. Lepiej na bieżąco monitorować należności, np. co miesiąc lub co kwartał sprawdzajmy kontrahenta, który na czas nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Odzyskane środki wpływają m.in. na poprawę wskaźników finansowych oraz poprawę płynności. Dlatego nawet najmniejsza firma nie powinna lekceważyć problemu zarządzania wierzytelnościami. Systematyczne działania w tym zakresie poprawią jej efektywność finansową. Presja czasu przed końcem roku, wynikająca m.in. z groźby osiągnięcia wyników słabszych od oczekiwanych, nie sprzyja podejmowaniu najbardziej efektywnych działań.

Jak więc najlepiej zarządzać należnościami, by nie pojawiała się konieczność windykacji?

Najwięcej zależy od samej firmy, ponieważ to ona ustala, wspólnie z kontrahentem, zasady współpracy. Ustalenie dobrych zasad będzie możliwe, jeśli firma będzie miała jasną strategię zarządzania należnościami. Powinna ona obejmować zasady i kryteria selekcji potencjalnych klientów, prewencji (zapobiegania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9708

Wydanie: 9708

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament