Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koszty zagranicznej delegacji

06 grudnia 2013 | Prawo i praktyka | Marek Rotkiewicz

RACHUNKI. Na rozliczenie należności wyjazdu służbowego pracownika poza granice Polski wpływają również nieprzewidziane okoliczności, jak choroba wysłanego.

  • Podczas pobytu służbowego w Londynie pracownik zachorował na grypę. Lekarz nakazał mu bezwzględnie pozostać w łóżku przez co najmniej 3, 4 dni. Oznaczałoby to, że zostaje w Londynie o co najmniej 2 dni dłużej niż wynikałoby to z polecenia udania się w delegację. Czy musimy opłacać mu za ten czas noclegi i przyznawać diety? Czy możemy zobowiązać pracownika do przelotu do Polski w planowanym wcześniej terminie?

Pracodawca nie może w tej sytuacji wymagać, aby pracownik wrócił z delegacji w zakładanym pierwotnie terminie. Wyraźne zalecenia lekarskie – które zapewne zostałyby potwierdzone przez innego medyka – wskazują na konieczność „przeleżenia" grypy. Przelot samolotem, pobyt na lotnisku, przemieszczanie się po mieście (miastach) w pierwotnym terminie powrotu tworzyłyby poważne zagrożenie powstania powikłań pogrypowych. Dodatkowo pracownik narażałby na zachorowanie inne osoby przebywające np. w samolocie. Choroby zakaźne są zdecydowanie przeciwwskazaniem do lotu.

Narzucając na delegowanego obowiązek powrotu w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9708

Wydanie: 9708

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament