Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pełny urlop za dwa dni pracy

06 grudnia 2013 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska

FORMALNOŚCI | Zgadzając się na powrót pracownika z wychowawczego w grudniu, szef może nieświadomie przyznać mu 26 dni wakacji.

Od 1 października br. urlop wypoczynkowy nie jest proporcjonalnie obniżany osobie, która rozpoczyna i kończy wychowawczy w tym samym roku kalendarzowym. Korzystną dla rodziców zmianę wprowadziła lipcowa nowelizacja kodeksu pracy (DzU z 2013 r. poz. 1028). Urlop wychowawczy wykreślono wtedy z art. 1552 § 2 k.p. zawierającego katalog usprawiedliwionych przerw w wykonywaniu pracy, które – jeśli trwają dłużej niż miesiąc w danym roku kalendarzowym – skutkują zmniejszeniem liczby urlopowych dni. Obecnie więc zatrudniony, który zakończył urlop wychowawczy, nie straci na urlopie. Musi jednak wrócić do pracy w tym samym roku, w którym zaczął korzystać z tego urlopu.

Przykład

Pani Alicja przebywała na urlopie wychowawczym od 1 lutego do 30 listopada 2013 r. Nabyła prawo do pełnego wymiaru urlopu wypoczynkowego 1 stycznia 2013 r. Dla uprawnień urlopowych pani Alicji decydujące znaczenie ma data powrotu do pracy z wychowawczego. Ponieważ pracownica zakończy ten urlop w tym samym roku, w którym zaczęła z niego korzystać, po powrocie do firmy będzie uprawniona do pełnego wymiaru wypoczynku (a jeśli przed rozpoczęciem wychowawczego skorzystała z wypoczynku, zostanie jej proporcjonalnie mniej dni

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9708

Wydanie: 9708

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament