Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krajobrazy jak z baśni

06 grudnia 2013 | Szwajcaria zimą
W Hotelu Lindner Hotels&Alpentherme w Leukerbad jedną z atrakcji jest pływanie pod stokami
źródło: Rzeczpospolita
W Hotelu Lindner Hotels&Alpentherme w Leukerbad jedną z atrakcji jest pływanie pod stokami
Bernardyn – jeden z symboli Szwajcarii – na tle Matterhornu
źródło: Rzeczpospolita
Bernardyn – jeden z symboli Szwajcarii – na tle Matterhornu
Wallis – trzeci pod względem powierzchni kanton Szwajcarii. Na całej jego długości rozciąga się dolina Rodanu, który wypływa z lodowca,  w pobliżu Oberwaldu.
źródło: Rzeczpospolita
Wallis – trzeci pod względem powierzchni kanton Szwajcarii. Na całej jego długości rozciąga się dolina Rodanu, który wypływa z lodowca, w pobliżu Oberwaldu.
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Verbier. Podniebne St. Tropez

W słoneczne dni dolną stację gondoli w Medran na skraju Verbier oblega od rana  wielojęzyczny tłum narciarzy i snowboardzistów. Wielu z nich, zwłaszcza 30-, 40-latki pracujące w londyńskim City i innych wielkich miastach brytyjskich, ma tu własne studia i apartamenty. Ruchliwe, pełne życia „Verbs" – słynące z nocnych rozrywek, klubów, restauracji haute-cousine oraz prestiżowych wydarzeń kulturalnych i sportowych – nazywane jest coraz częściej alpejskim St. Tropez. Na trasach w trójkącie między Les Ruinettes, grzbietem Attelas i kotłem La Chaux można dziś spotkać wszystkich, których spotkać warto i należy – podobnie jak niegdyś na Kasprowym Wierchu.

Wielka kariera miasteczka jako stacji sportów zimowych zaczęła się przed niespełna 40 laty, gdy w zachodniej części Alp Pennińskich powstały 4 Doliny – największy dziś w Szwajcarii region narciarski z 410 km tras połączonych 89 wyciągami i kolejami linowymi. Jego główne stacje to – oprócz Verbier – Nendaz, Veysonnaz i Thyon. Verbs znane jest m.in. ze stromych, otwartych stoków (Stairway to Heaven, Rock Garden, Col de Mines, Couloir des Dix, Col de la Banane) doskonałych dla jazdy poza trasami oraz rozległych widoków. Z najwyższego tu szczytu Mont-Fort widać, daleko na wschodzie, Matterhorn i wierzchołki grupy Monte Rosa. Na południu i zachodzie wznosi się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9708

Wydanie: 9708

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament