Udziałowcy zapłacą solidarnie
Z WOKANDY | Orzeczenie o odpowiedzialności wspólników rozwiązanej spółki cywilnej za jej zobowiązania podatkowe powinno nastąpić po przeprowadzeniu postępowania z udziałem wszystkich tych osób, w ramach jednej adresowanej do nich decyzji.
Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 5 września 2013 r. (I FSK 1338/12). Wyrok ten wpisuje się w utrwaloną już linię orzeczniczą sądów administracyjnych w tym zakresie. Odpowiedzialność byłych wspólników za zobowiązania spółki cywilnej może wzbudzać wątpliwości. Warto zatem – będąc wspólnikiem spółki cywilnej – zapoznać się z orzecznictwem sądowym, aby uniknąć w przyszłości ewentualnych sporów z organami podatkowymi.
Doręczenie każdemu z osobna
Zasadniczo wydanie decyzji o odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki cywilnej powinno być poprzedzone wydaniem decyzji o wysokości długu podatkowego wobec pierwotnego dłużnika, tj. wobec tej spółki. W razie likwidacji spółki decyzja taka powinna zostać adresowana do wszystkich byłych wspólników i każdemu z nich doręczona. Dopiero po uprawomocnieniu się tej decyzji możliwe jest orzeczenie o odpowiedzialności (byłych) wspólników. Wyjątek dotyczy zobowiązań powstających z mocy prawa. W takim przypadku art. 115 § 4-5 ordynacji podatkowej pozwala na orzeczenie o odpowiedzialności wspólników bez uprzedniego wydawania decyzji wobec spółki. W jednej decyzji określa się wówczas wysokość długu podatkowego spółki oraz orzeka się o odpowiedzialności (byłych) wspólników....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta