Nie każde sprowadzone auto nadaje się do użytkowania
Osoby sprowadzające z zagranicy uszkodzone pojazdy powinny się wcześniej upewnić, czy nie są to odpady. Nie wolno im też ponownie wykorzystać niektórych wymontowanych części samochodów.
Uszkodzone pojazdy z zagranicy cieszą się dużym zainteresowaniem polskich podmiotów prowadzących działalność gospodarczą i osób prywatnych. Tymczasem nie każdy uszkodzony pojazd może być traktowany jak pełnowartościowy produkt, który po przeprowadzeniu wymaganych napraw będzie nadawał się do użytkowania.
Odpad, czyli co
Według przepisów ustawy o odpadach przez odpad rozumie się każdą substancję lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do których pozbycia się jest obowiązany. Pojęcie „pozbycia się" z kolei należy rozumieć jako zmianę sposobu użytkowania wskazanego przedmiotu, czyli użytkowanie w inny sposób, niż nakazuje to przeznaczenie danego przedmiotu, a nowy sposób użytkowania mógłby wywoływać niekorzystne oddziaływanie na środowisko.
Takie rozumienie przesłanki „pozbycia się" potwierdza orzecznictwo sądów administracyjnych (wyrok NSA z 12 marca 2013 r., sygn. akt II OSK 2132/11).
Stan pojazdu i wola posiadacza
W świetle tak rozumianej definicji odpadu przy kwalifikacji pojazdu do kategorii odpadów w międzynarodowym przemieszczaniu istotny jest stan pojazdu oraz wola poprzedniego posiadacza o jego pozbyciu się w dacie jego przemieszczania (wyrok WSA w Warszawie z 15 października 2009 r., sygn. akt IV SA/Wa 982/09).
Przy czym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta