Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każde sprowadzone auto nadaje się do użytkowania

06 grudnia 2013 | Dobra Firma

Osoby sprowadzające z zagranicy uszkodzone pojazdy powinny się wcześniej upewnić, czy nie są 
to odpady. Nie wolno im też ponownie wykorzystać niektórych wymontowanych części samochodów.

Uszkodzone pojazdy z zagranicy cieszą się dużym zainteresowaniem polskich podmiotów prowadzących działalność gospodarczą i osób prywatnych. Tymczasem nie każdy uszkodzony pojazd może być traktowany jak pełnowartościowy produkt, który po przeprowadzeniu wymaganych napraw będzie nadawał się do użytkowania.

Odpad, czyli co

Według przepisów ustawy o odpadach przez odpad rozumie się każdą substancję lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do których pozbycia się jest obowiązany. Pojęcie „pozbycia się" z kolei należy rozumieć jako zmianę sposobu użytkowania wskazanego przedmiotu, czyli użytkowanie w inny sposób, niż nakazuje to przeznaczenie danego przedmiotu, a nowy sposób użytkowania mógłby wywoływać niekorzystne oddziaływanie na środowisko.

Takie rozumienie przesłanki „pozbycia się" potwierdza orzecznictwo sądów administracyjnych (wyrok NSA z 12 marca 2013 r., sygn. akt II OSK 2132/11).

Stan pojazdu i wola posiadacza

W świetle tak rozumianej definicji odpadu przy kwalifikacji pojazdu do kategorii odpadów w międzynarodowym przemieszczaniu istotny jest stan pojazdu oraz wola poprzedniego posiadacza o jego pozbyciu się w dacie jego przemieszczania (wyrok WSA w Warszawie z 15 października 2009 r., sygn. akt IV SA/Wa 982/09).

Przy czym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9708

Wydanie: 9708

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament