Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Innowacje i patrioci

06 grudnia 2013 | Ekonomia

Warto wspierać powstawanie w Polsce globalnych produktów informatycznych.

borys stokalski

Informatyka to przemysł dający dziś w Polsce pracę. Według prognoz firmy analitycznej Audytel branża ta ma być motorem wzrostu sektora TMT w ciągu najbliższych 5 lat. Sam rynek wyraźnie dojrzewa – po raz pierwszy w historii wartość usług przekroczy sprzedaż technologii i sprzętu.

Dojrzałość wymaga jednak zmierzenia się z efektami globalizacji tego przemysłu przejawiającymi się dominacją globalnych marek w niemal wszystkich ważnych dla rozwoju rynku IT obszarach. Pojawiają się w związku z tym glosy – mające czasem charakter otwartych listów zarządów do rządzących – upominające się o wsparcie przemysłu informatycznego przez państwo, tak aby stał się rzeczywistą wizytówką i trwałym motorem rozwoju kraju. Nie można pominąć pytania, jak miałoby ono wyglądać.

Oczekiwanie, by polskie firmy z udziałem Skarbu Państwa stwarzały preferencje dla dostawców polskich produktów informatycznych, to pomysł chybiony. Zakup produktu informatycznego to zwykle składnik inwestycji modernizacyjnych i muszą mu towarzyszyć biznesowe kryteria wyboru: przydatność dla celu oraz cena. Wszelkie preferencje obniżają poziom...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9708

Wydanie: 9708

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament