Znikający pacjenci
Debata „Rz" | Konieczne są inne zasady refundacji terapii choroby Parkinsona.
W czasie polskiej prezydencji w Radzie Europy jednym z priorytetów zdrowotnych były wyzwania związane z zapobieganiem i leczeniem chorób neurodegeneracyjnych. Mimo stworzonych wytycznych przez dwa lata w Polsce nie zrobiono prawie nic. Starzejemy się. Liczba chorych rośnie w lawinowym tempie. Już dziś leczenie cukrzycy, chorób serca i nowotworów łącznie kosztuje mniej niż leczenie chorób mózgu, w tym choroby Parkinsona.
Po okresie miodowym
W poniedziałek 2 grudnia w redakcji „Rz" odbyła się debata poświęcona tej chorobie. Jej uczestnicy podkreślali, że parkinsona nie da się wyleczyć. Możemy tylko spowolnić tempo jego postępowania. I o to właśnie toczy się gra. W pierwszym okresie, nazywanym „miodowym", pacjent jest sprawny ruchowo i mentalnie. To wynik działania skutecznych na tym etapie leków. Potem pojawiają się nowe dolegliwe objawy. Pacjent może zatrzymać się np. na środku pasów i nie ruszyć przez wiele minut. Mimo zwiększania dawek i włączania kolejnych leków jest coraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta