Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tu się uczeń nie zmarnuje

06 grudnia 2013 | Kraj | Artur Grabek

Ciechanowskie Gimnazjum TWP i warszawskie Gimnazjum 
nr 58 im. Władysława IV to dwie najlepiej kształcące szkoły tego typu w Polsce.

„Rz" dotarła do pełnego zestawienia Edukacyjnej Wartości Dodanej (EWD), które prowadzi Instytut Badań Edukacyjnych. To jedyny tak obiektywny sposób oceny, czy szkoła rozwija potencjał, umiejętności i wiedzę ucznia.

Zestawienia EWD podzielone są pomiędzy dwie części egzaminu gimnazjalnego: humanistyczną oraz matematyczno-przyrodniczą. W obu na pierwszych lokatach figurują dwie szkoły. Ciechanowskie gimnazjum ma najwyższą wartość EWD w zakresie nauczania matematyczno-przyrodniczego, Władysław IV ma drugi wynik. W przypadku egzaminu humanistycznego sytuacja jest odwrotna.

O ile pozycja warszawskiego gimnazjum, które mocno selekcjonuje trafiających do niego uczniów, nie dziwi, o tyle pozycja ciechanowskiej szkoły jest zaskoczeniem. Na czym polega jej sukces?

Dyrektorka i współzałożycielka tego gimnazjum Tatiana Sęk wymienia przede wszystkim niewielką liczebność klas, nieprzekraczającą 18–19 uczniów, a także to, że realizuje więcej godzin nauczania, niż przewiduje to podstawa programowa.

– Staram się, by nauczyciele budowali zespoły – mówi Sęk. Chodzi np. o współpracę między historykiem i polonistą albo matematykiem i fizykiem.

W jej placówce, która jest szkołą niepubliczną, nie obowiązuje Karta nauczyciela. – Nauczyciele szanują swoją pracę i dbają o to, by podnosić kwalifikacje – dodaje.

Karciany czas pracy nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9708

Wydanie: 9708

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament