Tu się uczeń nie zmarnuje
Ciechanowskie Gimnazjum TWP i warszawskie Gimnazjum nr 58 im. Władysława IV to dwie najlepiej kształcące szkoły tego typu w Polsce.
„Rz" dotarła do pełnego zestawienia Edukacyjnej Wartości Dodanej (EWD), które prowadzi Instytut Badań Edukacyjnych. To jedyny tak obiektywny sposób oceny, czy szkoła rozwija potencjał, umiejętności i wiedzę ucznia.
Zestawienia EWD podzielone są pomiędzy dwie części egzaminu gimnazjalnego: humanistyczną oraz matematyczno-przyrodniczą. W obu na pierwszych lokatach figurują dwie szkoły. Ciechanowskie gimnazjum ma najwyższą wartość EWD w zakresie nauczania matematyczno-przyrodniczego, Władysław IV ma drugi wynik. W przypadku egzaminu humanistycznego sytuacja jest odwrotna.
O ile pozycja warszawskiego gimnazjum, które mocno selekcjonuje trafiających do niego uczniów, nie dziwi, o tyle pozycja ciechanowskiej szkoły jest zaskoczeniem. Na czym polega jej sukces?
Dyrektorka i współzałożycielka tego gimnazjum Tatiana Sęk wymienia przede wszystkim niewielką liczebność klas, nieprzekraczającą 18–19 uczniów, a także to, że realizuje więcej godzin nauczania, niż przewiduje to podstawa programowa.
– Staram się, by nauczyciele budowali zespoły – mówi Sęk. Chodzi np. o współpracę między historykiem i polonistą albo matematykiem i fizykiem.
W jej placówce, która jest szkołą niepubliczną, nie obowiązuje Karta nauczyciela. – Nauczyciele szanują swoją pracę i dbają o to, by podnosić kwalifikacje – dodaje.
Karciany czas pracy nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta