Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Składki zjedzą stypendia

06 grudnia 2013 | Prawo | Dorota Gajos

Ubezpieczenia. Aplikanci Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury mają zostać objęci pełnym ubezpieczeniem w ZUS. Rząd proponuje, by składki finansować z kwot przyznanych na stypendia.

Teraz budżet państwa opłaca za aplikantów aplikacji ogólnej, sędziowskiej i prokuratorskiej jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Nie są objęci obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym, chorobowym ani wypadkowym. Chcą to zmienić posłowie Solidarnej Polski, którzy złożyli do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (druk nr 1540). Ich zdaniem należy ubruttowić stypendia aplikanckie, a koszty powinien ponieść Skarb Państwa. Jak wyliczyli, obciążenie budżetu w skali roku wyniosłoby blisko 5 mln 233 tys. zł przy liczbie aplikantów takiej jak obecnie, czyli 662.

Ustawodawcy wiedzą, że absolwenci KSSiP mają być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9708

Wydanie: 9708

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament