Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak dostać Kartę Warszawiaka

06 grudnia 2013 | Życie Warszawy | Marek Kozubal
Wprowadzenie Karty Warszawiaka i Młodego Warszawiaka ogłosiła we wtorek prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz
autor zdjęcia: Bartłomiej Zborowski
źródło: PAP
Wprowadzenie Karty Warszawiaka i Młodego Warszawiaka ogłosiła we wtorek prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz

Wniosek można wysłać przez Internet, ale odbierając kartę, trzeba będzie zapewne odstać swoje w kolejce.

Od 1 stycznia przyszłego roku będzie obowiązywała nowa taryfa biletowa. Od sierpnia 2011 roku to już trzecia podwyżka biletów komunikacji miejskiej w Warszawie. W tym czasie niektóre bilety podrożały dwukrotnie.

Przed referendum w sprawie swojego odwołania prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz obiecała ulgi mieszkańcom stolicy, którzy na miejscu płacą podatki. Skorzystanie z owych ulg ma być możliwie dzięki Karcie Warszawiaka i Karcie Młodego Warszawiaka.

Od kilku dni można składać wnioski o otrzymanie hologramu, który po naklejeniu na kartę miejską da możliwość kupienia nieznacznie tańszego – w stosunku do cen po planowanej podwyżce – biletu. Miasto umożliwiło to zaledwie trzy tygodnie przed końcem roku. Ratusz spodziewa się, że o taką naklejkę (bo na razie do tego sprowadza się Karta Warszawiaka) będzie starało się nawet 200–250 tys. osób. W punktach Zarządu Transportu Miejskiego oraz w urzędach dzielnic, gdzie są one wydawane, można spodziewać się więc kolejek.

Kto może dostać Kartę?

Należy się ona każdej osobie mieszkającej w Warszawie, która rozliczyła w warszawskim urzędzie skarbowym podatek za cały 2012 rok (w przyszłości będą mogły o nią wystąpić osoby, które będą rozliczały się tu w kolejnych latach).

Dorośli dostają Kartę Warszawiaka, a ich dzieci Kartę Młodego Warszawiaka. Ta ostatnia przysługuje do ukończenia 20. roku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9708

Wydanie: 9708

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament