Jak dostać Kartę Warszawiaka
Wniosek można wysłać przez Internet, ale odbierając kartę, trzeba będzie zapewne odstać swoje w kolejce.
Od 1 stycznia przyszłego roku będzie obowiązywała nowa taryfa biletowa. Od sierpnia 2011 roku to już trzecia podwyżka biletów komunikacji miejskiej w Warszawie. W tym czasie niektóre bilety podrożały dwukrotnie.
Przed referendum w sprawie swojego odwołania prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz obiecała ulgi mieszkańcom stolicy, którzy na miejscu płacą podatki. Skorzystanie z owych ulg ma być możliwie dzięki Karcie Warszawiaka i Karcie Młodego Warszawiaka.
Od kilku dni można składać wnioski o otrzymanie hologramu, który po naklejeniu na kartę miejską da możliwość kupienia nieznacznie tańszego – w stosunku do cen po planowanej podwyżce – biletu. Miasto umożliwiło to zaledwie trzy tygodnie przed końcem roku. Ratusz spodziewa się, że o taką naklejkę (bo na razie do tego sprowadza się Karta Warszawiaka) będzie starało się nawet 200–250 tys. osób. W punktach Zarządu Transportu Miejskiego oraz w urzędach dzielnic, gdzie są one wydawane, można spodziewać się więc kolejek.
Kto może dostać Kartę?
Należy się ona każdej osobie mieszkającej w Warszawie, która rozliczyła w warszawskim urzędzie skarbowym podatek za cały 2012 rok (w przyszłości będą mogły o nią wystąpić osoby, które będą rozliczały się tu w kolejnych latach).
Dorośli dostają Kartę Warszawiaka, a ich dzieci Kartę Młodego Warszawiaka. Ta ostatnia przysługuje do ukończenia 20. roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta