Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy usługa ma związek z nieruchomością

06 grudnia 2013 | Prawo i praktyka | Adam Czekalski

VAT | Gdy polski podatnik wykonuje na rzecz włoskiego i hiszpańskiego nabywcy czynności polegające na ochronie określonych budynków, to są one obciążone daniną w Polsce według stawki 23 proc.

  • Firma Alfa świadczy usługi ochrony mienia określonych nieruchomości (budynki, magazyny) zlokalizowanych w Polsce. Usługi te są świadczone dla włoskich i hiszpańskich kontrahentów. Zdaniem nabywców, Alfa powinna wystawić faktury bez VAT (VAT rozliczy zgodnie z lokalnymi przepisami nabywca usługi). Natomiast naszym zdaniem, usługa podlega opodatkowaniu VAT w Polsce, jako usługa związana ściśle z nieruchomościami. Czy takie usługi podlegają opodatkowaniu w Polsce, czy w państwie nabywcy usługi? – pyta czytelnik.

Dla celów prawidłowego określenia skutków podatkowych świadczenia usług, konieczne jest ustalenie miejsca świadczenia. Poprawne ustalenie go będzie decydować o tym, czy dana czynność zostanie opodatkowana w Polsce, czy też w państwie, w którym siedzibę działalności gospodarczej posiada nabywca usługi.

Zasada ogólna...

Co do zasady, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Przy czym za podatnika – dla celów ustalenia miejsca świadczenia usługi – uważa się:

a) podmiot, który wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą (w rozumieniu przepisów o VAT) lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9708

Wydanie: 9708

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament