Fundusz sprawdzi prawo do ulgi
PROCEDURA | Odmowa podpisania protokołu z kontroli nie hamuje realizacji zawartych w nim ustaleń. Opór pracodawcy w wykonaniu zaleceń może się skończyć wstrzymaniem bieżących dopłat i obowiązkiem zwrotu już otrzymanych.
Edyta Sieradzka
Podmiotem uprawnionym do nadzoru prawidłowości udzielania pomocy na aktywnych niepełnosprawnych jest prezes PFRON. Wynika to z ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji). Ponad pół roku temu PFRON na stronie internetowej zamieścił opis działań kontrolnych przeprowadzanych na mocy art. 22a (co do prawidłowości realizacji art. 22 ustawy o rehabilitacji), art. 25d ust. 1 (refundacja składek społecznych) i art. 26a ust. 10 (dofinansowanie do pensji niepełnosprawnych pracowników). Wynika z niej, że prezes Funduszu kontroluje prawidłowość udzielania:
- miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych,
- ulg we wpłatach na PFRON udzielanych przez tzw. sprzedających, biorąc pod uwagę realizację art. 22 ustawy o rehabilitacji. Określa on warunki i zasady obniżenia wpłat na PFRON oraz refundacji składek społecznych za niepełnosprawnych przedsiębiorców i rolników.
Prezes zarządu Funduszu przeprowadza te kontrole na podstawie rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 20 grudnia 2012 r. w sprawie trybu i sposobu przeprowadzania kontroli przez organy upoważnione do kontroli na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta