Korekta roczna VAT wpływa na podatek dochodowy do zapłaty
Po zakończeniu danego roku przedsiębiorcy rozliczający VAT naliczony według tzw. struktury zakupów muszą zrobić korektę odliczonego podatku. Jej skutkiem jest konieczność rozpoznania przychodu albo zwiększenia kosztów.
Korektę roczną robi się zasadniczo w bieżącej deklaracji podatkowej VAT-7 albo VAT-7K składanej za pierwszy okres rozliczeniowy następnego roku. Taka roczna korekta VAT wpływa także na podatek dochodowy powodując konieczność rozpoznania przychodu podatkowego (w przypadku korekty zwiększającej kwotę VAT do odliczenia) lub uprawnia do zwiększenia kosztów podatkowych (w przypadku korekty zmniejszającej kwotę VAT do odliczenia).
Odliczenie wstępne za poszczególne miesiące
Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, to podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (zob. art. 90 ust. 2 w zw. z ust. 1 ustawy o VAT).
W stosunku do takich towarów i usług podatnicy proporcjonalnie (według struktury sprzedaży) odliczają podatek naliczony przy ich nabyciu (imporcie). Odliczenie, o którym mowa w art. 90 ust. 2 ustawy o VAT, dokonywane jest zasadniczo na podstawie proporcji wyliczonej jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta