Konsekwencje tak, ale tylko po rzetelnym postępowaniu dowodowym
Uzasadnione podejrzenie, że kontrahent mógł brać udział w oszustwach podatkowych, jest okolicznością niewystarczającą do tego, aby obciążyć podatnika odpowiedzialnością za skutki ewentualnie bezprawnych czynności podejmowanych przez ten nieuczciwy podmiot lub jego partnerów biznesowych.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 30 stycznia 2018 r. (VIII SA/Wa 830/17).
Fiskus zarzucił podatnikowi, że uczestniczył w transakcjach o charakterze karuzelowym w związku z zakupami i sprzedażą folii stretch.
W ocenie urzędników w rozliczeniu za marzec 2015 r. podatnik bezpodstawnie zadeklarował nadwyżkę VAT do zwrotu na rachunek bankowy, zawyżając wartość podatku naliczonego do odliczenia od podatku należnego. Zaniżył także wartość podatku należnego w wyniku bezpodstawnego zadeklarowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT), czyli folii stretch, które w rzeczywistości były przedmiotem dostawy krajowej.
Zdaniem fiskusa, przedsiębiorca nie nabył prawa do odliczenia VAT z faktur, bo nie odzwierciedlają one rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, tj. dostawy towaru przez ich wystawcę. Podatnik nie wykazał przy tym, że nie wiedział i nie mógł wiedzieć, iż bierze udział w nadużyciach (oszustwach) podatkowych związanych z działalnością kontrahenta.
Podatnik nie zgadzał się z takim rozstrzygnięciem. Uważał, że fiskus nie wskazał żadnych faktów ani okoliczności, które mogłyby świadczyć o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta