Poruszająca „Twarz” nagrodzona
Złoty Niedźwiedź dla Rumunki Adiny Pintilie, Srebrny dla Małgorzaty Szumowskiej.
Korespondencja z Berlina
– Jestem totalnie szczęśliwa! Zwłaszcza że ten film mówi o problemach nie tylko mojego kraju, ale też Europy i świata – powiedziała Małgorzata Szumowska, odbierając w Berlinie Srebrnego Niedźwiedzia – Grand Jury Prize.
Inspiracją do napisania scenariusza „Twarzy" stały się dwa zdarzenia: transplantacja twarzy dokonana w Centrum Onkologii w Gliwicach i postawienie w Świebodzinie w 2010 r. pomnika Chrystusa Króla – 36-metrowego, wyższego niż w Rio de Janeiro. Film jest historią chłopaka, który tytułową twarz traci w wypadku na budowie pomnika. Wraca na wieś po przeszczepie: z grymasem ust, półprzymkniętym jednym okiem, bełkocząc niezrozumiale, bo wciąż wymaga rehabilitacji.
Jest inny. Matka traktuje go jak obcego, wiejskie dzieci biegają za nim, krzycząc „Ryj!". Narzeczona znalazła innego adoratora, niedoszła teściowa pyta, jakie dzieci mogłoby spłodzić takie monstrum jak Jacek, a ksiądz sprowadza egzorcystę, żeby wypędził z jego ciała tego drugiego, który umierając, oddał mu swoją twarz.
Nasza prowincja
Szumowska zrobiła film o prowincjonalnej Polsce. Ale nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta