Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są skutki konwersji wierzytelności na udziały lub akcje

26 lutego 2018 | Podatki | Maciej Wilczyński

Sądy administracyjne twierdzą, że konwersja wierzytelności ma charakter niepieniężny. Taki pogląd wywołuje negatywne skutki dla rozliczeń udziałowców, przez co muszą oni podejmować nieracjonalne działania.

Konwersja wierzytelności na udziały lub akcje to operacja polegająca na wygaśnięciu wierzytelności przysługującej wobec spółki, w zamian za co wierzyciel obejmuje udziały lub akcje w podwyższonym kapitale zakładowym tej spółki. Z perspektywy prawa handlowego konwersja może być przeprowadzona na dwa sposoby, które jednak w świetle poglądu prezentowanego przez organy podatkowe i sądy wywołują jednakowe skutki podatkowe.

Dwa sposoby...

Pierwszy sposób polega na podwyższeniu kapitału zakładowego i objęciu przez wspólnika udziałów/akcji w zamian za wkład określony w uchwale o podwyższeniu jako wkład pieniężny. Po stronie spółki powstaje wierzytelność pieniężna względem wspólnika o pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego. Następnie, w celu uproszczenia rozliczeń, dochodzi między spółką a wspólnikiem do umownego potrącenia wzajemnych wierzytelności. Potrąceniu ulega zatem wierzytelność pieniężna spółki do wspólnika z wierzytelnością pieniężną wspólnika jaką posiada względem spółki (np. z tytułu pożyczki lub sprzedaży)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10987

Wydanie: 10987

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament