Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy świadczenie jest nieodpłatne

26 lutego 2018 | Podatki | Dominika Róg-Górecka

Zdarza się, że przedsiębiorcy otrzymują towar lub usługę bez obowiązku uiszczenia zapłaty. Nie zawsze oznacza to jednak, że uzyskali w ten sposób jakąkolwiek korzyść majątkową, którą muszą rozliczyć z fiskusem.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą spotykają się z sytuacjami, kiedy otrzymują jakieś świadczenie bez obowiązku zapłaty. Nie zawsze oznacza to powstanie przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Każdorazowo jednak wymaga szczegółowego przeanalizowania takiej możliwości. Błędna ocena wiąże się bowiem z powstaniem zaległości podatkowych. Co należy brać pod uwagę, ustalając czy powstał przychód z nieodpłatnych świadczeń?

Definicja z ustawy

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT przychodami jest wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie. Przychodem jest także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe w rozumieniu ustawy o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

Brak wzajemności

Ustawa o CIT nie zawiera definicji pojęcia „nieodpłatne świadczenia". W celu określenia jego znaczenia warto odwołać się do wyroków sądów administracyjnych. Wynika...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10987

Wydanie: 10987

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament