Brazylijczycy ze Śląska
Tęsknota za tytułem mistrza Polski dla klubu z tego regionu jest zrozumiała. Bo taki triumf się nie zdarzył od prawie 30 lat.
Stefan Szczepłek
W 89 rozgrywkach krajowych drużyny śląskie wygrywały 31 razy. Ruch Chorzów i Górnik Zabrze po 14, Polonia Bytom - dwukrotnie, Szombierki Bytom raz. 1.FC Katowice, GKS Katowice, AKS Chorzów, GKS Tychy, Piast Gliwice zdobywały tytuł wicemistrzowski. A jest jeszcze Zagłębie Sosnowiec, również wicemistrz i czterokrotny zdobywca Pucharu Polski. To już formalnie Zagłębie Dąbrowskie, ale należy do Śląskiego Związku Piłki Nożnej czy to się kibicom po obu stronach Brynicy podoba, czy nie.
Przez dziesięciolecia śląski piłkarz traktowany był w polskim futbolu jak Brazylijczyk w światowym. Miejsce urodzenia dawało od razu przewagę. Wiadomo, że Ślązak był utalentowany, lepszy technicznie, ale nawet najwięksi indywidualiści potrafili współpracować dla dobra drużyny. Zdarzało się, że reprezentację Polski niemal w całości tworzyli zawodnicy urodzeni w cieniu śląskich kopalń i hut. Kiedy w roku 1964 w Warszawie Polska wygrywała z wicemistrzem świata Czechosłowacją, niemal cała drużyna wsiadła potem w pociąg do Katowic, bo prawie wszyscy tam mieszkali.
Kim jest Glik?
Coś się jednak zmienia. Dziś taka sytuacja nie wydaje się możliwa. W reprezentacji prowadzonej przez Adama Nawałkę stałe miejsce ma tylko trzech Ślązaków: Łukasz Piszczek, Kamil Glik i Arkadiusz Milik....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta