Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak przygotować raport z przeprowadzonej analizy danych porównawczych

26 lutego 2018 | Podatki | Agnieszka Krzyżaniak, Karolina Kozłowska

Podmioty powiązane, u których wartość przychodów lub kosztów przekroczyły w poprzednim roku podatkowym 10 mln euro, mają obowiązek sporządzenia analizy benchmarkingowej i dołączenia jej do dokumentacji lokalnej.

Zgodnie z przepisami w zakresie cen transferowych obowiązującymi od 1 stycznia 2017 r., dokumentacja podatkowa powinna zawierać analizę danych porównawczych (studium porównawcze, tzw. benchmark study) dla transakcji (innych zdarzeń) mających istotny wpływ na dochód podatnika. Obowiązek taki został nałożony wyłącznie na podatników, których przychody lub koszty ustalone na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych przekroczą w roku poprzedzającym ich rok podatkowy równowartość 10 mln euro.

Benchmark study – co to jest

Studium porównawcze jest procesem polegającym na uzasadnieniu rynkowego charakteru danej transakcji wewnątrzgrupowej (zdarzenia). W ramach przeprowadzonej analizy podatnik musi udowodnić, że ceny w dokumentowanej transakcji (zdarzeniu) realizowanej ze stroną powiązaną są rynkowe, tj. odpowiadają cenom, jakie ustaliłyby pomiędzy sobą niezależne podmioty.

Analiza danych porównawczych jest, w określonych przypadkach, elementem lokalnej dokumentacji cen transferowych. W praktyce, jest ona często przedstawiana w formie raportu stanowiącego załącznik do dokumentacji.

Informacje jakie powinna zawierać analiza porównawcza, a tym samym elementy, które powinny zostać zawarte w raporcie z przeprowadzonego studium porównawczego, zostały określone w rozporządzeniu ministra rozwoju i finansów z 12...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10987

Wydanie: 10987

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament