Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z tego klinczu trzeba jakoś wyjść

26 lutego 2018 | Prawo | Agata Łukaszewicz
źródło: materiały prasowe

Rysujący się bojkot środowiska groził, że nowej Rady nie uda się wybrać – mówi kandydat do KRS.

Rz: Proces wyboru nowych sędziów-członków Rady wkroczył w kolejną fazę. Kandydaci zostali zweryfikowani, teraz czekają na poparcie polityków. Co zdecydowało o tym, że pan postanowił wystartować w wyborach?

Leszek Mazur: Powód był oczywisty. Mam świadomość, podobnie zresztą jak spora grupa sędziów, że zmiany w sądownictwie są konieczne. Rysujący się bojkot ze strony środowiska groził jednak, że jeśli nowej Rady nie uda się wybrać, to nie zostaną one wprowadzone. Zagrożenie było więc takie, że niezadowolenie 80 proc. społeczeństwa spadnie na nas – sędziów. A przecież my także czekamy na zmiany. Na nowe etaty, zmniejszenie kognicji itd.

Czyli w pana przypadku zdecydowała odpowiedzialność?

Była to przemyślana, odpowiedzialna decyzja. Zdecydowała może też przekora, sprzeciwienie się takiemu narzucaniu stanowiska przez część środowiska. Nie zgadzam się, że wszyscy sędziowie są przeciwni zmianom i nowej Radzie. Wystarczy wyjechać w Polskę i posłuchać, co mówią sędziowie. U nas obraz protestów i bojkotów jest zupełnie inny. Sędziowie, głównie sądów rejonowych, zwłaszcza na Śląsku, uważają, że te spory to kwestia drugorzędna. Oni chcą powołania nowej KRS i wprowadzenia zmian, na które czekają.

Skoro już jesteśmy przy wyborach do nowej Rady: pana zdaniem 18 kandydatów na 10-tys....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10987

Wydanie: 10987

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament