Kolej w próżni szybka jak samolot
Wypromowana przez Elona Muska technologia Hyperloop podbija świat. Na takie nowoczesne rozwiązania stawiają kolejne miasta. Również w Polsce.
Bombaj
Bombaj i Pune to największe miasta stanu Maharasztra. Obie indyjskie aglomeracje dzieli 150 km. Dziś, aby pokonać ten dystans, trzeba spędzić w podróży co najmniej trzy godziny. Wszystko wskazuje na to, że już za kilka lat będzie można pokonać ten odcinek w zaledwie 20 minut. A wszystko za sprawą tzw. kolei próżniowej, czyli technologii, która umożliwi przemieszczanie się specjalnie zaprojektowanego wagonu na tzw. poduszce magnetycznej w szczelnie zamkniętym tunelu (rurociągu). Pojazd, lewitując w środowisku zbliżonym do próżni, jest w stanie osiągnąć w ten sposób niemal prędkość dźwięku. Nic dziwnego więc, że to rozwiązanie już okrzyknięto przełomem w podróżowaniu.
Stoi za nim geniusz nowych technologii – Elon Musk. To właśnie on ponownie odkrył dla świata ten środek transportu. Samo rozwiązanie wykorzystujące poruszanie się przy użyciu lewitacji magnetycznej znane jest od co najmniej stu lat. Zainicjowany przez Muska projekt Hyperloop rozpoczął wyścig o powszechne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta