Kontrahenci mogą odroczyć termin płatności tylko przed jego upływem
Po skorzystaniu z prawa do skorygowaniu podstawy opodatkowania i podatku należnego z tytułu ulgi na złe długi, uzgodnienie przez strony nowego terminu zapłaty za fakturę nie wystarczy do powtórnego ich skorygowania do pierwotnych wartości.
Za taką interpretacją przepisów opowiedział się dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 10 stycznia 2018 r. (0115-KDIT1-1.4012.798.2017.1.KM).
Spółka nabyła towary od swojego dostawcy na podstawie faktury wystawionej 15 września 2016 r. W tym samym miesiącu spółka odliczyła kwotę VAT wykazanego na fakturze. Jako termin płatności na fakturze dostawcy wskazano 22 stycznia 2017 r. Część należności dostawcy wynikającej z faktury została opłacona przez spółkę przed upływem terminu płatności, jeszcze w 2016 r., jednak pozostała kwota należności nie została zapłacona w terminie 150. dni od terminu płatności określonego na fakturze. W związku z tym, w czerwcu 2017 r. spółka zrobiła korektę in minus odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury przypadającego na nieuregulowaną część należności. Jednak 25 września 2017 r. dostawca wystawił dla spółki notę korygującą, w której przesunięto termin płatności faktury na 30 czerwca 2018 r. Nota korygująca została zaakceptowana przez spółkę. Na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta