Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawa kobiet i związki partnerskie są ważne

26 lutego 2018 | Kraj | Michał Kolanko

Nowoczesna jest partią liberalną, nie ma co do tego wątpliwości.

Rz: Nowoczesna złożyła ustawę o przemocy ekonomicznej, zapowiada ustawę o związkach partnerskich, podkreśla Rok Praw Kobiet. To poszukiwanie nowej tożsamości?

Posłanka Nowoczesnej Monika Rosa: Nie, bo od początku istnienia partii stawialiśmy na udział kobiet w debacie publicznej, na listach wyborczych, w Sejmie. Temat równouprawnienia, obecności kobiet w polityce, wyrównywania szans zawsze był obecny. Ustawa o przemocy ekonomicznej była zapowiadana kilka miesięcy temu, teraz została sfinalizowana.

Premier Morawiecki mówi, że najwięcej przemocy jest w konkubinatach, nie małżeństwach.

Wysłałam do premiera interpelację w tej sprawie - by przytoczył dane, które to pokazują. Nie odpowiedział jeszcze, bo tych danych po prostu nie ma. To jest typowe stereotypowe myślenie, że małżeństwa gwarantuje bezpieczeństwo, przemocy nie ma. Tak nie jest. Dość często jest tak, że to małżonek jest oprawcą - czy to psychicznym, fizycznym, czy właśnie ekonomicznym.

Co jeszcze Pani partia planuje w tym roku w tej sferze?

Nowoczesna pracuje nad dwoma projektami wynikającymi z konwencji stambulskiej. Pierwszy dotyczy izolacji sprawców przemocy domowej. Teraz ochrona ofiary nie jest wystrczająco skuteczna. Druga ustawa dotyczy redefinicji gwałtu. Zgodnie z zaleceniami konwencji, sam brak zgody na stosunek seksualny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10987

Wydanie: 10987

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament