Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nasz węgiel zastąpi ten z importu

26 lutego 2018 | Ekonomia
źródło: rzeczpospolita.tv

Węgiel koksujący z naszych kopalni będą mogły wykorzystać takie firmy, jak Arcelor Mittal, zamiast sprowadzać go z zagranicy. Tymczasem import tego surowca do Polski z USA wzrósł w ubiegłym roku pięciokrotnie.

Rz: Wykonane na terenie przyszłej kopalni Jan Karski odwierty są bardzo obiecujące. Wskazują na węgiel koksujący, a nie energetyczny, który wydobywa się już w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Co to oznacza?

Benjamin Stoikovich, prezes Prairie Mining: To świetna informacja. I dowód, że zrealizowana kampania eksploracyjna, którą prowadziliśmy według międzynarodowych standardów była potrzebna. Dzięki niej dowiedzieliśmy się, że węgiel z okolic Lublina może być znacznie bardziej wartościowy, niż wcześniej zakładano. Wiele osób w Polsce sądziło, że w tym projekcie będziemy konkurowali z Bogdanką. To nieprawda – węgiel koksujący ma inne przeznaczenie i odbiorców, jest też droższy. Najnowsze wyniki badań oznaczają też wielkie korzyści dla regionu. Wydobycie węgla koksującego jest zgodne ze strategią UE. To oznacza zielone światło dla powstania miejsc pracy, wyższe dochody z podatków dla budżetu i lokalnych społeczności, czyli wzmocnienie całego otoczenia gospodarczego. To jedyna taka szansa dla Chełma, który wkrótce może stać się centrum produkcji węgla koksującego.

Ile odwiertów wykonaliście? W jakim stanie była dokumentacja, którą dostaliście od państwa?

Od polskiego rządu kupiliśmy dokumentację, która została przygotowana jeszcze w latach 60. i 70. Były to stare dane, nie zawsze dokładne. Musieliśmy je...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10987

Wydanie: 10987

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament