Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Certyfikat rezydencji nie musi mieć formy papierowej

26 lutego 2018 | Podatki | Aleksandra Tarka

Skoro obca administracja skarbowa uznaje za ważne dokumenty certyfikaty rezydencji pozyskiwane ze stron internetowych podatników w formie plików pdf lub jpg, to brak jest podstaw, aby to kwestionować.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 25 stycznia 2018 r. (I SA/Sz 984/17).

Spółka nabywa bądź zamierza nabywać różnego rodzaju usługi od firm (przedsiębiorców) mających swoje siedziby oraz rezydencje podatkowe poza Polską. Wypłaca nierezydentom należne wynagrodzenie za świadczone usługi. Nierezydenci nie posiadają na terenie Polski zakładu ani placówki, a wypłacane im należności pozostają w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną na terenie kraju ich siedziby i rezydencji podatkowej.

Podatniczka tłumaczyła, że posiada certyfikaty rezydencji części kontrahentów w formie plików pdf lub jpg, które firmy te zamieszczają na stronach internetowych. Taka forma udostępnienia certyfikatu rezydencji wynika z ogromnej liczby podmiotów korzystających z usług tych firm. Technicznie nie jest bowiem możliwe przekazanie każdemu z usługobiorców certyfikatu rezydencji w formie papierowej. Stąd certyfikaty te są dostępne jako dokument elektroniczny, a konkretnie w formie zapisu pdf lub jpg. Spółka podkreśliła, że obca administracja skarbowa potwierdziła, iż są to ważne dokumenty, którymi można się posługiwać, wydawane przez te organy jako potwierdzenie siedziby dla celów podatkowych.

Fiskus przypomniał, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10987

Wydanie: 10987

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament