Podróż służbową trzeba udokumentować
Wydatki poniesione przez pracownika w delegacji spółka zaliczy do kosztów podatkowych, jeżeli wyjazd ma związek z jej przychodami, a uiszczenie tych kwot zostało prawidłowo wykazane i potwierdzone.
Zasady dokumentacji wydatków poniesionych w związku z podróżą służbową oraz ich kwalifikacji podatkowej mogą sprawiać kłopoty zarówno pracownikom, jak i pracodawcom.
Wykonywanie zadań w terenie
Polskie prawo podatkowe nie definiuje terminu „podróż służbowa". Należności z tytułu podróży służbowej zostały jednak uregulowane w art. 775 kodeksu pracy. Podróżą służbową będzie zatem wyjazd zlecony pracownikowi w celu wykonywania zadań służbowych poza miejscem wskazanym w umowie jako stałe miejsce pracy oraz poza miejscowością siedziby pracodawcy. Miejsce wykonywania pracy powinno być przy tym określone w umowie o pracę.
Na podstawie dyspozycji zawartej w kodeksie pracy, minister pracy i polityki społecznej określił w drodze rozporządzenia z 29 stycznia 2013 r. (dalej: rozporządzenie) wysokość oraz warunki ustalania należności z tytułu podróży służbowej przysługujących pracownikom zatrudnionym w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej. Pracodawcy spoza strefy budżetowej warunki wypłacania należności pracownikom powinni określić w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę. Jeżeli warunki te nie zostaną określone wewnętrznie przez pracodawcę, to stosowane są przepisy rozporządzenia.
Z tytułu podróży służbowej pracownik ma prawo do diety oraz do zwrotu kosztów transportu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta