Jak ustalić zysk, gdy zapłatę za udziały w spółce dostajemy w ratach
Podatnicy zbywający udziały w spółkach mogą mieć wątpliwości, jaką kwotę należy wykazać w zeznaniu, w przypadku gdy cena zapłacona została w ratach
Zdaniem organów skarbowych zapisy zawarte w umowie dotyczące terminów płatności nie mają wpływu na moment powstania przychodu z kapitałów pieniężnych.
Kiedy zarobimy
Źródłem przychodów są w przypadku zbywania udziałów w spółce z o.o kapitały pieniężne. Dalsze rozważania wymagają ustalenia momentu uzyskania przychodu. Jednak w tej kwestii stanowiska organów podatkowych są rozbieżne z orzecznictwem i nie ma jednolitego rozwiązania.
Jak wynika z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.
W przypadku uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną opodatkowaniu podlega przychód pomniejszony o stosowane koszty.
W myśl kodeksu spółek handlowych zbycie udziału, jego części lub ułamkowej części udziału oraz jego zastawienie powinno być dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi.
W momencie zbycia udziału następuje przeniesienie praw i obowiązków wynikających z jego posiadania na nabywcę. W dacie zawarcia umowy sprzedaży udziałów u zbywcy powstaje więc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta