Pracownik podróżuje, pracodawca zwraca koszty i nie nalicza podatku
Pracodawcy wciąż mają problemy z prawidłowym rozliczaniem wydatków ponoszonych przez pracowników w czasie podróży służbowych. Zwłaszcza gdy przekraczają one określone w przepisach limity
Organy podatkowe często są zdania, że w takiej sytuacji u pracownika, który dostaje od pracodawcy zwrot kosztów podróży, pojawia się przychód opodatkowany PIT.
Gdy szef funduje posiłki
Jeśli pracodawca sam finansuje bezpośrednio koszty całodziennego wyżywienia pracowników przebywających w podróży służbowej i nie są im wypłacane diety, wartość tych świadczeń nie jest dla pracowników przychodem podlegającym opodatkowaniu. Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 26 stycznia 2009 r. (IPPB2/415-1513/ 08-2/AK).
Koszt wyżywienia wyższy od diety
A co w sytuacji, gdy po powrocie z wyjazdu służbowego pracownicy przedkładają pracodawcom rachunki (faktury) dokumentujące koszty wyżywienia przekraczające dietę? Co do zasady, zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie krajowych podróży służbowych, pracownikowi przysługuje dieta w wysokości 23 zł za każdą dobę przebywania w podróży. Czy zatem zwrot wydatków wynikających z faktury...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta