Jedność centralnie sterowana
Tylko w pełni serwilistyczne wobec Kremla partie mogły dokonać brutalnej sowietyzacji społeczeństw
W1948 roku we wszystkich krajach bloku wschodniego przeprowadzono akcję „zjednoczenia ruchu robotniczego”. Dzięki temu w państwach satelickich stworzono – na wzór sowiecki – model jednopartyjnej dyktatury.
Rok 1948 rozpoczynał nowy rozdział w dziejach Polski pod rządami komunistycznymi. Dzieje te w sposób nierozerwalny związane były z rozwojem systemu komunistycznego w Związku Sowieckim – Polska i inne kraje tak zwanego bloku wschodniego stanowiły obszar „imperium zewnętrznego”. Sowieci traktowali je jako strefę buforową, niewchodzącą w skład ZSRR, jednak w pełni zwasalizowaną. Decyzje komunistów w Polsce i w pozostałych krajach bloku związane były z wytycznymi z Moskwy, które z kolei stanowiły konsekwencję rozwoju sytuacji międzynarodowej i były dostosowane do wymogów sowieckiej polityki. W końcu lat 40. dynamikę tej polityce nadawał podgrzewany przez Stalina konflikt z Zachodem oraz narastający konflikt Kremla z Komunistyczną Partią Jugosławii.
Frontem marsz!
„Imperium zewnętrzne” Sowieci zaczęli tworzyć w latach 1944 – 1945, wraz z zajmowaniem kolejnych krajów przez Armię Czerwoną. Prowadząc ofensywę przeciw III Rzeszy, podbili (w propagandzie mówiono o „wyzwoleniu”): Litwę, Łotwę, Estonię, Polskę, część Niemiec, Bułgarię, Czechosłowację, Rumunię, Węgry, Jugosławię, Austrię (z której krasnoarmiejcy wycofali się dopiero w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta