Podczas krótkiej majówki w handlu nie pracujemy
W tym roku pracodawca nie musi udzielać zatrudnionym dodatkowego dnia wolnego w zamian za nadchodzące święta Pracy i Konstytucji
Dzień wolny za święto przysługuje tylko wtedy, gdy święto wypada w innym dniu niż niedziela. Oczywiście, pod warunkiem że dzień ten jest w firmie wolny od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.
Gdyby 1 lub 3 maja przypadał w sobotę, która zazwyczaj w firmach jest dniem wolnym od pracy, wówczas pracodawca musiałby oddać pracownikom inny dzień wolny. Jeśli jednak takie święto przypada w tygodniu lub w niedzielę, pracodawca nie ma takiego obowiązku.
Byle nie w niedzielę
Warto pamiętać o kodeksowej zasadzie wyrażonej w art. 130 § 2 k.p., zgodnie z którą każde święto przypadające w okresie rozliczeniowym w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin. Nie ma znaczenia liczba takich dni świątecznych.
Pracodawca musi przy tym pamiętać, że takie zmniejszenie wymiaru czasu pracy nie może być przyczyną obniżenia pracownikowi wynagrodzenia wypłacanego za ten okres. Pensja bowiem przysługuje za liczbę godzin pracy ustaloną na podstawie art. 130 k.p.
Podstawę takiego obliczenia stanowi przeciętna tygodniowa norma czasu pracy, czyli 40 godzin. Mnoży się ją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta