Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skutki udzielenia gwarancji i poręczenia

30 kwietnia 2009 | Dobra firma | Paweł Mikuła
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Zanim bank udzieli przedsiębiorcy kredytu, wymaga zabezpieczenia. Często jest nim nieodpłatna gwarancja lub poręczenie udzielone przez inną spółkę, zwykle powiązaną

Organy podatkowe ostatnio dość jednolicie wypowiadały się na temat podatkowych skutków takich poręczeń. Zostało to wymuszone orzecznictwem sądów administracyjnych (por. wyrok WSA w Warszawie z 18 czerwca 2008 r., III SA/Wa 665/08). Dla przykładu Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 5 sierpnia 2008 r. (IP-PB3-423-698/08-2/AG) przyznała rację spółce, która twierdziła, że „udzielający poręczenia lub gwarancji faktycznie dokonuje świadczenia na rzecz podmiotu otrzymującego jedynie w momencie ewentualnej realizacji poręczenia lub gwarancji. W przeciwnym razie, jeśli podmiot udzielający nie podejmuje działań związanych z realizacją poręczenia/gwarancji, to oznacza, że nie wiąże się to z nieodpłatnym świadczeniem na rzecz podmiotu otrzymującego poręczenie lub gwarancje”. Stanowisko to potwierdziła w interpretacji z 4 grudnia 2008 r. (ITPB3/423-569/ 08/MK).

Odmienny pogląd prezentowała jeszcze do niedawna...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8306

Spis treści
Zamów abonament