Patrole, monitoring, lasery
Z roku na rok czujemy się bezpieczniej w miejscu zamieszkania. Policja jest bardziej skuteczna, choćby dlatego, że samorządy i instytucje państwowe inwestują wiele w bezpieczeństwo
Z policyjnych badań przestępczości przeprowadzonych w całej Polsce w styczniu tego roku wynika, że 77 proc. badanych czuje się bezpiecznie, spacerując w swojej okolicy.
Nie oznacza to jednak, że niczego się nie obawiamy. 18 proc. respondentów ocenia, że w ciągu roku ktoś będzie próbował się włamać do naszego domu, w trakcie wieczornego spaceru 24 proc. unikało pewnych miejsc i ludzi.
Respondenci najbardziej obawiali się: brawurowo jeżdżących kierowców (36 proc.), niszczenia mienia przez wandali (21 proc.), agresji ze strony osób pijanych lub narkomanów (20 proc.), napadów i rozbojów (20 proc.). Tylko 18 proc. badanych niczego się w swoim otoczeniu nie boi.
Ze statystyk wynika, że najczęściej do przestępstw i wykroczeń dochodzi w parkach, na dworcach kolejowych i w komunikacji miejskiej.
Priorytet samorządowy
Większość samorządów priorytetowo traktuje kwestie bezpieczeństwa swoich mieszkańców. Inwestują grube miliony złotych w policję, straż miejską, dla poprawy bezpieczeństwa w niektórych miejscach oraz na imprezach masowych wynajmują firmy ochroniarskie.
Przykład? Jedna z największych w kraju firm Ochrona Juwentus zajmuje się m.in. ochroną wiat przystankowych na terenie aglomeracji warszawskiej, górnośląskiej, Krakowa, Poznania, Trójmiasta, Wrocławia, Łodzi, Szczecina, Bydgoszczy oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta