Ogniwo Edwarda Słońskiego
„Poezja twórcza należy do tych dziedzin ducha, która – mówiąc słowami Słowackiego – »owija się jak bluszcz wokół dębu« koło wielkiego wysiłku ludzkiego” – powiedział Józef Piłsudski w sierpniu 1923 r. we Lwowie, na II Zjeździe Legionistów.
„Nie znam – kontynuował – epoki bardziej silnej pod względem twórczości poezji żołnierskiej jak okres legionowy. Pieśń żołnierska ożywiła kulturę polską – jest ona tym wielkim, trwałym ogniwem, które zapewnia życie Legionom, dopóki istnieje żołnierz polski”. „To samo – dodał – jest z malarstwem”.
Istotnie, artystów nie brakowało w Legionach. Wśród oficerów legionowych doliczono się 27 malarzy, rzeźbiarzy i muzyków oraz 11 literatów i dziesięciu dziennikarzy. Niektórzy z nich po latach zdobyli sławę, jak np. Władysław „Orlik” Broniewski, inni niemal natychmiastową popularność, jak w I...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta