Można odliczyć VAT od usług związanych z aportem i z faktur od nieuczciwego dostawcy
Podatnik miał prawo do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu usług związanych z wniesieniem aportu. Zachował je także w sytuacji, gdy kwoty wykazane na oryginałach faktur różniły się od tych wykazanych na kopiach
Tak orzekł WSA w Białymstoku 31 marca 2009 r. (I SA/ Bk 26/09), powołując się na unijną dyrektywę i przepisy konstytucji.
Sprawa dotyczyła 2005 r. Polska spółka z udziałem kapitału zagranicznego, zajmująca się produkcją płyt wiórowych, kupiła od powiązanej kapitałowo spółki w Niemczech maszyny i urządzenia w celu wniesienia ich aportem do nowo tworzonej spółki w Rosji. Zostały one wyeksportowane do Rosji bezpośrednio z Niemiec. Wniesieniu aportu towarzyszył zakup związanych z nim usług (m.in. demontaż, składowanie, transport), przy czym usługodawcami były głównie firmy austriackie i niemieckie.
Import usług i sprzedaż zwolniona
Polska spółka wykazała import usług, naliczając VAT należny i jednocześnie odliczając naliczony w tej samej wysokości. Organy podatkowe zakwestionowały prawo do odliczenia, wskazując, że usługi służyły wniesieniu aportu, czyli czynności zwolnionej wówczas z VAT na podstawie § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia ministra finansów z 27 kwietnia 2004 r., a prawo do odliczenia przysługuje tylko wówczas, gdy nabywane towary i usługi służą wykonywaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta