Namiętność w krainie lodu
To nie tylko piękny film przyrodniczy, ale także fascynująca historia o miłości i nieprawdopodobnej woli życia
Miejsce akcji: biegun południowy – Antarktyda, gdzie zima trwa dziewięć miesięcy, a temperatura wynosi minus 40 stopni Celsjusza. Bohaterowie: pingwiny cesarskie przemierzające nieprzyjazny, niezamieszkany, skuty lodem obszar. Zwierzęta stworzone do pływania, na lądzie poruszają się nieporadnie. Ale opuszczają bezpieczny ocean i wyruszają w wycieńczającą wędrówkę po lodowcu. Każdego roku powtarzają ten sam rytuał. Wiele z nich zginie. Dokąd idą? Do Oamok, jedynego miejsca na świecie, gdzie mogą się rozmnażać.
Twórcy filmu przyznają, że chcieli opowiedzieć historię, o której nikt wcześniej nie słyszał. Pingwiny cesarskie zostały odkryte przez ludzi niespełna 100 lat temu, kiedy rozpoczęły się pierwsze wyprawy na biegun. Regularne badania tego gatunku zaczęto przeprowadzać dopiero w latach 50. XX wieku. – Pingwiny cesarskie pozostają dla nas obce, a ich ścieżki rzadko krzyżują się ze ścieżkami człowieka w bezkresnych przestrzeniach Antarktyki – mówi reżyser Luc Jacquet.
Filmowcy spędzili na biegunie 13 miesięcy. Początkowo zakładali, że nakręcą klasyczny dokument pokazujący zwyczaje godowe pingwinów. Zmienili jednak plany,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta