Nie zmienia się zasad w toku przekształceń
Jeśli wspólnota już powstaje na podstawie uchwały wyodrębniającej nieruchomość wielobudynkową, to członkowie nie mogą się domagać wyodrębnienia nieruchomości jednobudynkowej
Tak uznał Sąd Najwyższy w identycznych co do istoty dwu uchwałach.
Są one odpowiedzią na pytania prawne sądu II instancji rozpatrującego apelacje członków Spółdzielni Osiedle Młodych w Poznaniu od niekorzystnych dla nich wyroków wydanych w I instancji.
Zarząd chce ogromnych wspólnot
W obu sprawach przyczyną sporu były uchwały zarządu spółdzielni podjęte w 2003 r. w sprawie określania przedmiotu odrębnej własności lokali w nieruchomościach obejmujących w jednym wypadku całe duże Osiedle Lecha w Poznaniu, w drugim zaś kilkanaście budynków na osiedlu Stare Zegrze. Wielu członków spółdzielni kwestionowało projekty uchwał wyłożone do wglądu, ponieważ wydzielenie tak ogromnych nieruchomości oznacza, że powstaną ogromne wspólnoty mieszkaniowe. Mimo to zarząd nie odstąpił od tej koncepcji. Pierwsza z uchwał została nawet z tego powodu zaskarżona do sądu przez jednego z członków, ale sprawa zakończyła się jego przegraną.
W obu sprawach przeciwko spółdzielni wystąpili jej wieloletni członkowie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta