Polska sam na sam ze Stalinem
Jak posłuszni Moskwie komuniści zabrali nam wolność i niepodległość
W styczniu 1944 r. Armia Czerwona przekroczyła granice Rzeczypospolitej. W planach politycznych Stalina zajmowany obszar miał stanowić integralną część imperium sowieckiego; z kolei zdaniem legalnych władz polskich w Londynie oraz przywódców Polskiego Państwa Podziemnego (PPP) terytorium II RP oraz ludność tam mieszkająca dostawały się ponownie pod polską jurysdykcję.
Utrata ciągłości państwowej RP
Możliwość znalezienia kompromisu komplikował fakt zerwania w 1943 r. stosunków dyplomatycznych z Polską przez ZSRR. Naszym pośrednikiem stawała się Wielka Brytania, z jednej strony broniąca swej upadającej pozycji mocarstwa wobec USA i ZSRR, z drugiej strony gotowa do zastosowania wobec Polski nacisków politycznych w zamian za gwarancję bezwzględnego udziału wojsk sowieckich w wojnie z Niemcami, aż do ostatecznego zwycięstwa. Obawa przed powtórzeniem się scenariusza z I wojny światowej (podpisanie separatystycznego pokoju Rosji bolszewickiej z Niemcami) przysłaniała Zachodowi obawę dużo realniejszą, utratę wpływów politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej na rzecz totalitaryzmu bolszewickiego. W zasadzie jedynie dyplomacja Stolicy Apostolskiej w sposób jednoznaczny przestrzegała aliantów przed różnorodnym traktowaniem nosicieli dwóch zbrodniczych oraz bezbożnych ideologii: nazizmu oraz komunizmu.
Polskie elity polityczne mogły się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta