Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozszerzenie UE: bilans pięciu lat

30 kwietnia 2009 | Ekonomia | Phillippe de Buck
autor zdjęcia: Piotr Kowalczyk
źródło: Fotorzepa

W Europie Środkowej i Wschodniej perspektywa członkostwa w UE przyspieszyła demokratyzację i przyjmowanie standardów gospodarki rynkowej. Dla firm oznaczała większy wspólny rynek – pisze Philippe de Buck, dyrektor generalny BusinessEurope

Historyczne rozszerzenie UE o dziesięć nowych państw członkowskich pięć lat temu jest niezaprzeczalnym sukcesem. Wyzwania wynikające z rozszerzenia były bezprecedensowe: nowe państwa stanowiły 28 proc. ludności Unii, ale mniej niż 5 proc. jej produktu krajowego brutto. Wszyscy aż nazbyt dobrze pamiętamy, jakie wątpliwości budziło rozszerzenie na Wschód. Masowy napływ siły roboczej i instytucjonalna blokada Unii złożonej z 27 państw – to tylko niektóre najczarniejsze scenariusze. Teraz jednak jest oczywiste, że te obawy okazały się w dużej mierze nieuzasadnione.

Ostatnie dwie fale rozszerzenia były decydującymi krokami na drodze do bardziej zjednoczonej Europy, a równocześnie zwiększyły stabilność i bezpieczeństwo w regionie. Perspektywa członkostwa w UE przyspieszyła demokratyzację państw Europy Środkowej i Wschodniej oraz przyjmowanie przez te kraje standardów gospodarki rynkowej. Dla europejskich przedsiębiorstw rozszerzenie oznaczało większy wspólny rynek, z jego możliwościami inwestycyjnymi. Harmonizacja reguł i standardów, jak również stabilne środowisko w regionie zmniejszały koszty i ryzyko ponoszone przez firmy z UE.

Przyspieszenie wzrostu

Osiągnięcia rozszerzenia są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8306

Spis treści
Zamów abonament