Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rzeka obojga narodów

30 kwietnia 2009 | piątek+ | Grzegorz Łyś
Nigdy nie regulowany przez człowieka Bug jest ostatnią dużą dziką rzeką Europy
źródło: Forum
Nigdy nie regulowany przez człowieka Bug jest ostatnią dużą dziką rzeką Europy

Podlasie to jedyny w naszych dzisiejszych granicach skrawek dawnych Kresów Wschodnich – z nostalgicznym krajobrazem rozlewisk Bugu, szlacheckimi zaściankami, wieżami barokowych kościołów, kopułami cerkwi

W pogodne dni wysoko nad dachami Mielnika i Drohiczyna kołują roje jaskółek. Jak obliczyli ornitolodzy, na kilometr Podlaskiego Przełomu Bugu przypada przeszło 100 gniazd jaskółek brzegówek. Te gniazda to norki wydrążone w wysokim brzegu. A tego nigdy, za ludzkiej pamięci, nie tknął rydel czy łopata. Nie próbowano ich umacniać, nie prostowano rzecznego koryta.

W urwiskach nad Bugiem zakładają swe gniazda także rzadkie nad innymi rzekami zimorodki. – Zimorodek to nasz hit. Jeden z najbardziej kolorowych polskich ptaków – mówi z dumą Mirosław Popławski z Parku Krajobrazowego „Podlaski przełom Bugu”.

Kogut trzech monarchów

Srebrny nurt Bugu rozlewa się tu swobodnie, tworząc niekończące się zakola i pełne wodnej roślinności starorzecza, zwane zabużami. To jedyna tak wielka (772 km, z czego 587 km w Polsce lub jako granica), wciąż dzika rzeka w nowoczesnej Europie. Nawet mosty w jej środkowym biegu można policzyć na palcach. Z brzegu „lackiego”, prawego na „ruski”, lub w przeciwną stronę, do niedawna jeszcze przeprawiano się tu płaskodennymi łodziami lub promami. Jeden z ostatnich wciąż kursujących promów zachował się w Niemirowie. O kilometr od ostatnich zabudowań tej starej osady, o której wspomina się w królewskich dokumentach już w XV w., ścieżkę biegnącą wzdłuż wschodniego brzegu rzeki przecina pas nagiej ziemi i graniczne słupy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8306

Spis treści
Zamów abonament