Ustalamy pierwszą ratę odpisów socjalnych
Jeśli prowadzisz zfśs, musisz do końca maja przekazać pierwszą turę środków na jego wyodrębniony rachunek. Oznacza to, że najpóźniej 31 maja rano powinieneś dokonać przelewu, aby pieniądze były na koncie funduszu tego samego dnia
Obowiązek ten spoczywa na jednostkach sfery finansów publicznych bez względu na liczebność załogi, które muszą tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (dalej zfśs). Zfśs muszą także tworzyć podmioty z sektora biznesowego, które 1 stycznia danego roku zatrudniały co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.
Wymienieni pracodawcy przekazują na osobny rachunek zfśs niemal za każdy etat przeliczeniowy, jakim dysponują, odpowiedni odsetek przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Czynią to w dwóch transzach w skali roku: do 31 maja i 30 września.
Wynika tak z art. 3 ust. 1 i 2 w zw. z art. 6 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.; dalej ustawa o zfśs). Następnie pracodawcy wspomagają z tych środków swoich pracowników, ich rodziny i inne uprawnione osoby.
Zfśs mogą również prowadzić mniejsze firmy prywatne, zatrudniające 1 stycznia mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Stoją one przed alternatywą: albo ustalają odpisy socjalne, albo wypłacają wszystkim zatrudnionym wybierającym się na urlop wypoczynkowy – obejmujący przynajmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych – świadczenia urlopowe. Jeśli zdecydują się na zfśs, zgodnie z art. 6 ust. 2a w związku z art. 3 ust. 3 ustawy o zfśs nie są zobowiązane do:
- założenia odrębnego rachunku bankowego dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta