Na powołanie trzeba wyrazić zgodę, odwołanie sporządza się na piśmie
Pracownikiem jest nie tylko ten, kto swoje zadania wykonuje na podstawie umowy o pracę. Taki status zyskają także ci, których do pracy powołano, mianowano albo wybrano
Pracownikiem jest osoba, która zatrudniona została na podstawie umowy. Jest nim także zatrudniony na podstawie powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Reguluje to art. 2 k.p.
Przy czym zatrudnionym na podstawie powołania, wyboru oraz mianowania jest osoba, która w wyniku dokonania aktów tego rodzaju nawiązuje stosunek pracy. Oznacza to, że nie zawsze powołanie, wybór i mianowanie powodują, że dana osoba staje się pracownikiem.
Zastępca wójta i burmistrza
Tylko wtedy, gdy przepisy wiążą z powołaniem na określone stanowisko jednoczesne nawiązanie stosunku pracy z daną osobą, powstaje stosunek pracy właśnie na podstawie powołania. Przykładowo zgodnie z art. 4 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458 ze zm.) na mocy powołania zatrudniony jest zastępca wójta (burmistrza, prezydenta miasta), skarbnik gminy, skarbnik powiatu, skarbnik województwa....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta