Skutki umów powinien ocenić sam przedsiębiorca
Ponieważ prawo podatkowe musi uwzględniać stosunki, na które pozwala prawo cywilne, osoba odpowiedzialna za podatki w firmie powinna za każdym razem – przy kwalifikacji podatkowej kontraktu – ustalić jego rzeczywistą treść
Zadanie to jest istotne głównie dlatego, że zależy od niego nie tylko wysokość podatku, ale także właściwe rozpoznanie przedmiotu opodatkowania (dostawa towarów, świadczenie usług, WDT, WNT, eksport, import), momentu opodatkowania oraz faktu, czy dana czynność powinna być w ogóle opodatkowana w Polsce.
Najbardziej charakterystyczna jest problematyka świadczeń złożonych. Są nimi zbiory usług oraz dostaw w różnych konfiguracjach, których rozdzielenie miałoby charakter sztuczny lub stałoby w sprzeczności ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem danego świadczenia. Charakter świadczenia złożonego można ocenić, mając na uwadze cel, jakiemu ono służy.
Nie należy jednak zapominać o podstawowej zasadzie VAT, że każda czynność powinna być w pierwszej kolejności rozpatrywana jako odrębna i niezależna. Zostało to wyartykułowane w wyroku ETS C-41/04 Levob. Każde świadczenie powinno bowiem podlegać właściwym, charakterystycznym dlań regulacjom.
Dlatego niedopuszczalne jest dowolne łączenie dostaw lub usług w jedną dostawę lub usługę dla celów podatkowych. WSA w wyroku z 4 września 2007 r. (III SA/Wa 709/07) stwierdził, że usługi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta