Myślenie ma kolosalną przyszłość
Co łączy lampę naftową z kryształem GaN, sercem niebieskiego lasera? Wycieraczki samochodowe ze spinaczem biurowym i barwną fotografią? Te rewolucyjne produkty świat zawdzięcza w dużej mierze polskiej myśli technologicznej. Niestety, fortuny na nich zarabiali już inni. Warto to zmienić.
Wszystko już było, a naukowcy pracują dziś jedynie nad tak skomplikowanymi problemami, że zwykły śmiertelnik nie jest w stanie nawet powtórzyć ich nazw? Nic bardziej błędnego. Wystarczy spojrzeć, czym zajmują się najlepsi młodzi polscy uczeni, którzy właśnie dostali milionowe granty na swoje badania. Chcą opracować i skomercjalizować rozwiązania, które zrewolucjonizują nasze codzienne życie. Przykład? Idziemy do lekarza pierwszego kontaktu, a ten prostą przystawką, podłączoną do zwykłego komputera, wykonuje nam podstawowe badanie USG niepokojących go organów. Jaka byłaby to ulga nie tylko dla pacjentów i lekarzy, ale także budżetu NFZ! Nad takim rozwiązaniem pracuje dr Marcin Lewandowski z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, jeden z 23 liderów projektów, które wygrały konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Wszyscy kierowcy powinni trzymać kciuki za powodzenie innego zwycięskiego zespołu – ekipa dra Sławomira Gruszczyńskiego z krakowskiej AGH pracuje nad czujnikami, które wyłapią pierwsze oznaki zmęczenia kierowcy. To mogłoby diametralnie zmienić statystyki nieszczęść na drogach – sen za kierownicą to dziś przyczyna wielu śmiertelnych i ciężkich wypadków. A coś z lżejszego repertuaru? Proszę bardzo: holografia. Już wkrótce będziemy mogli dzięki niej pokazać na ścianie dowolne zdjęcie np. z telefonu komórkowego. Nad rewolucją w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta