Scalone piękno baroku
XVII-wieczny nagrobek Jana Tarły z kościoła oo. Jezuitów będzie odrestaurowany. Właśnie zaczęły się prace. Projekt współfinansuje miasto, podobnie jak 24 inne przedsięwzięcia.
Pomnik Jana Tarły to jeden z najświetniejszych zabytków polskiej rzeźby połowy XVIII w. Najwyższa pora, by po zniszczeniach wojennych przywrócić go warszawiakom – mówi jezuita o. Andrzej Kiełbowski, jeden z pomysłodawców odrestaurowania zabytku. – Tym bardziej że to nie będzie rekonstrukcja, a scalenie pomnika. Większość elementów mamy, są w rozproszeniu i zniszczone. Rekonstrukcji będą wymagały jedynie drobne fragmenty.
„Pusty grób” – kenotafium
Grobowiec u jezuitów jest pusty. Jan Tarło herbu Topór, wojewoda sandomierski z przełomu XVII i XVIII w., w rzeczywistości jest pochowany w kościele oo. Pijarów w Opolu Lubelskim. W Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej znajduje się nie grobowiec, a tzw. kenotafium, czyli monument jedynie czczący pamięć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta