Podwyżka nie zawsze wpływa na chorobowe
Podniesienie pensji pracownika w miesiącu, w którym poszedł na zwolnienie lekarskie, nie ma znaczenia dla obliczonego za ten czas wynagrodzenia. Chyba że jest związane z modyfikacją wielkości etatu
– Pracownik zarabiał przez cały poprzedni rok 2050 zł pensji zasadniczej plus premie. Od stycznia 2010 r. otrzymał podwyżkę do 2500 zł, a od 29 stycznia poszedł na chorobowe. Czy podstawę wynagrodzenia chorobowego trzeba było podnieść do płacy po podwyżce? – pyta czytelniczka.
Nie trzeba było podnosić podstawy wynagrodzenia chorobowego ze względu na podwyżkę pensji pracownika. Nie nastąpiła ona bowiem w wyniku zmiany wielkości etatu. Pracownik ten nie jest też wynagradzany według stawki minimalnej.
Jak obliczyć podstawę wynagrodzenia chorobowego, wskazuje art. 92 § kodeksu pracy i art. 36 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm., dalej ustawa zasiłkowa).
Ten drugi przepis...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta