Temperament satyryka, oko klasyka, maniery awangardysty
Galeria wschodnia
W krakowskiej restauracji Kresy przy Sławkowskiej 30 wykonał malowidła ścienne wraz z kolegami z Akademii Sztuk Pięknych Janem Cybisem i Józefem Jaremą. Wtedy właśnie, pod koniec 1922 roku, gorączkowo rozglądali się, gdzie by tu zdobyć fundusze na paryski wyjazd studyjny.
Wcześniej wątki wschodnie pojawiają się w rysunkach tworzonych na Zakaukaziu (na zesłanie z Polski za działalność polityczną skazano już jego dziada Ksawerego Regulskiego). Kiedy studiował w Krakowie i rozpaczliwie potrzebował grosza, Bruno Jasieński, poeta futurystyczny przybyły z Moskwy, polecił go we lwowskim piśmie satyrycznym „Szczutek”. Przez kilka miesięcy 1922 roku gazeta wielokrotnie publikowała ilustracje Waliszewskiego na tematy różne – od wizerunku siedzącego baszy poprzez tancerkę w pantalonach, sylwetki Żydów aż do obrazków rodzajowych z teatru.
Lwów stał się też sceną pierwszego „koncertu malarskiego”, jako żywo przypominającego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta