Jak sprawnie uzyskać zwrot nadwyżki podatku
Na wypłatę nadwyżki VAT naliczonego nad należnym na konto bankowe trzeba trochę poczekać. Są jednak sposoby na przyspieszenie terminu zwrotu
Przedsiębiorcy mają prawo odliczyć podatek zawarty w cenie kupowanych towarów i usług od podatku należnego, podlegającego wpłacie do urzędu.
Niekiedy jednak – np. ze względu na sezonowość produkcji czy też prowadzenie działań inwestycyjnych, mogą mieć trudności ze skorzystaniem z tego prawa (nie występuje VAT należny, od którego można by było odliczyć podatek naliczony lub jego kwota jest zbyt niska).
Dlatego prawodawca wprowadził instytucję zwrotu podatku. Jak w sposób optymalny z niej korzystać?
Gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma dwa wyjścia:
- może przenieść nadwyżkę na następne okresy rozliczeniowe (ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy) lub
- wystąpić o jej zwrot na rachunek bankowy.
Zgodnie z ustawą o VAT zwrot różnicy podatku następuje, zasadniczo, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na jego rachunek bankowy w banku mającym siedzibę na terytorium Polski lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym.
W jakim terminie
Przepisy w obecnym brzmieniu przewidują trzy terminy zwrotu nadwyżki na rachunek bankowy:
- 60 dni – co jest regułą
- 180 dni – jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta